• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit AlbForum.AL duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Role me banane

Web

Hello World
SuperAdmin
VIP Ne AlbForum
Miss Forumi
1
Për përgatitjën e korës merret një enë e thellë dhe për tundje ku përzihen vezët dhe sheqeri, përzihen mirë me mikser. Shtohet mielli, arrat, pluhuri për pjekje dhe kakao dhe përzihet mirë një lugë druri.

2
Përzierja derdhet në tepsi të lyer me yndyrë dhe piqet për 10 minuta në furrë të nxehtë në një temperaturë prej 180 gradë celsius.

3
Për mbushjën ndahet pak qumësht dhe në të tundet pudingu, pjesën tjetër të qumështit e vëmë të vlojë, shtojmë pak sheqer dhe e përziejmë dhe derdhet në margarinën e rrahur.

4
Vlohet në temperaturë të mesme duke e përzier lehtë derisa të trashët dhe shtohet çokollatë në copa, kur çokollata të jetë shkrirë tërhiqet nga zjarri dhe kremi lihet të ftohet.

5
Margarina rrihet me pluhru sheqer dhe përzihet me pudingun e ftohur, me gjysmën e mbushjës lyhet korja e parë, bananet qërohen dhe radhiten përgjatë korës në dy rreshta nga dy.

6
Mbështillet role mbi bananet në njërën anë dhe në anën tjetër, ana e sipërme lyhet me gjysmën e dytë të mbushjës, kremi tundet me qumësht dhe mbulohet e tërë roleja.

7
Lihet në frigorifer derisa të shërbehet, roleja para së të shërbehet pritet në copa.


Përbërësit
PËR KOREN
4 vezë
4 lugë sheqer
2 lugë miell
4 lugë arra
1 Pluhur pjekje
1 lugë kakaomargarinë

PËR MBUSHJËN
8 decilitra qumësht
5 lugë sheqer
2 puding vanilje
100 gr çokollatë
250 gr margarinë
100 gr sheqer pluhur
4 banane
2 Krempluhur
2 decilitra qumësht
 

Online statistics

Anetare Ne Linje
0
Vizitore Ne Linje
16
Total visitors
16
Top