• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit AlbForum.AL duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

NASA sjell të dhëna të reja për planetin misterioz

Web

Hello World
SuperAdmin
VIP Ne AlbForum
Miss Forumi


Teleskopi i NASA-s, Kepler, ka konfirmuar detaje vendimtare për modelin orbital të shtatë ekso-planetëve të sapo zbuluar të sistemit TRAPPIST-1 si dhe siguron një pasqyrë të re në plantin më pak të kuptuar të sistemit, TRAPPIST-1h.
Astronomët nga Universiteti i Uashingtonit janë në gjendje të konfirmojë model orbital të rregullt, duke përdorur të dhënat e mbledhura nga teleskopi. Ekipi zbuloi se në 6 milionë km larg yllit të tij të zi, TRAPPIST-1h nuk qëndron brenda zonës së banueshme dhe ka të ngjarë të jetë shumë i ftohtë për njerëzit e thjeshtë. Ekipi gjithashtu konfirmoi se TRAPPIST-1 sillet rreth yllit të vet për çdo 19 ditë.
LEXO EDHE:Aksidentohet me veturën 224 mijë euroshe, 24 orë pas blerjes së saj
“Është jashtëzakonisht emocionuese se ne po mësojmë më shumë për këtë sistem planetësh gjetkë, veçanërisht për planetin h, për të cilin nuk kemi pasur informacion deri tani”, tha Thomas Zurbuchen, administrator i asociuar i Drejtorisë së Misionit të Shkencës në NASA.
Ekipi ndërkombëtar analizoi të dhënat e papërpunuara menjëherë pasi Kepler u lirua nga NASA më 8 mars dhe botoi të gjeturat e tyre në revistën “Astronomia e Natyrës” të hënën.
 

HerculeS

VIP Ne AlbForum


Teleskopi i NASA-s, Kepler, ka konfirmuar detaje vendimtare për modelin orbital të shtatë ekso-planetëve të sapo zbuluar të sistemit TRAPPIST-1 si dhe siguron një pasqyrë të re në plantin më pak të kuptuar të sistemit, TRAPPIST-1h.
Astronomët nga Universiteti i Uashingtonit janë në gjendje të konfirmojë model orbital të rregullt, duke përdorur të dhënat e mbledhura nga teleskopi. Ekipi zbuloi se në 6 milionë km larg yllit të tij të zi, TRAPPIST-1h nuk qëndron brenda zonës së banueshme dhe ka të ngjarë të jetë shumë i ftohtë për njerëzit e thjeshtë. Ekipi gjithashtu konfirmoi se TRAPPIST-1 sillet rreth yllit të vet për çdo 19 ditë.
LEXO EDHE:Aksidentohet me veturën 224 mijë euroshe, 24 orë pas blerjes së saj
“Është jashtëzakonisht emocionuese se ne po mësojmë më shumë për këtë sistem planetësh gjetkë, veçanërisht për planetin h, për të cilin nuk kemi pasur informacion deri tani”, tha Thomas Zurbuchen, administrator i asociuar i Drejtorisë së Misionit të Shkencës në NASA.
Ekipi ndërkombëtar analizoi të dhënat e papërpunuara menjëherë pasi Kepler u lirua nga NASA më 8 mars dhe botoi të gjeturat e tyre në revistën “Astronomia e Natyrës” të hënën.
Po kjo aksident me vetur 224 mije euro per cfare ben Pjes ktu :p @Web please edit post
 

Online statistics

Anetare Ne Linje
0
Vizitore Ne Linje
12
Total visitors
12
Top